Chat Odalarına Giriş

* Şifreniz yoksa boş bırakın

Editör: Editor Yayınlanma: 8 Şubat 2018

Tunceli Sohbet Odaları Seviyeli Muhabbet Etmenin Tam Yeri Sohbet odaları tadında samimi arkadaşlık kurabileceğiniz chat ortamı hizmetimizde tunceli mobil sohbet

Tunceli Sohbet Odaları Seviyeli Muhabbet Etmenin Tam Yeri…

Tunceli Chat Odaları hizmetimizle kurulmuş olan sevdayagmuru platformumuzda sohbet etmeniz için hazırlanmış olan chat odaları tarzında tunceli mobil sohbet odaları arkadaşlık sitesidir. Arkadaş ortamı kurmanız için dostluk adına chat odaları altında toplanan herkesin güzel sohbet etmesi için günden güne güncellemeler yapılmakta vede siz değerli dostlarımız tunceli ili hakkında bilgiler yazımızda belirtilmektedir. Tunceli mobil sohbet odaları artık zahmetsiz sohbetin tek yeri.

Tunceli Mobil Sohbet Odaları

Tunceli Mobil Sohbet hergün değişim yaratan tek sohbet sitesidir. Kullanıcısına seviyeli sohbet sunan sevdayagmuru, geliştirilmek için her gün güncellenmekte vede dostlarımıza en verimli sohbet imkanı sunmakta. Vaktinizi geçirmek için bağlantı sağladığınız sohbet odalarımızda sıkılmamanız için ise oyun odaları vede eğlence kanalları bulunmaktadır. Siz değerli dostlarımız için seviyeli sohbet vede kurallar çercevesinde hergün dikkatlice incelenmektedir.

Tunceli İklim ve Tarihçesi

İklimi:

Doğu Anadolu’nun YukarıFırat bölümünde yer alan Tunceli ilinde sert kara iklimi hüküm sürer. Yazlar serin ve kısa, kışlar uzun ve çok soğuk geçer. Aylarca soğuk sıfır derecenin altındadır. Keban Baraj Gölü civârında iklim nispeten yumuşaktır. İl toprakları aylarca karlarla örtülüdür. 2700 m’den yüksek yerler devamlı karlıdır. Senelik yağış miktarı 800 ile 1100 mm arasındadır.

Tunceli Mobil Sohbet

Tunceli Tarihçesi:

Doğu Anadolu’nun batısında çok sarp ve dağlık bir bölgede bulunan Tunceli’nin târihi çok eski çağlara dayanır. Tunceli’nin ilk sâkinleri Orta Asya’dan gelen Türk kavimleridir. Tunceli’nin târihi Orta Asya asıllı Türk kavimleriyle başlar. Daha sonra da Anadolu’da ilk siyâsî birliği kuran Hitit Türkleri bu bölgeyi kendi sınırları içine dâhil ettiler. Hititler iktidar ve iç savaşlarla zayıflayınca sırasıyla Hurriler, Babiller ve Asurlar bu toprakları hâkimiyetleri altına aldılar. M.Ö. 6 ve 4. asırda Medler ve onların yerine geçen Persler bu bölgeyi ele geçirdiler. M.Ö. 4. asırdaMakedonya Kralı İskender, Anadolu’nun büyük kısmı gibi bu bölgeyi de imparatorluğuna kattı. İskender’in ölümü üzerine bu bölge zaman zaman İran asıllı Ermeni derebeylerinin işgâline uğradı. Bilâhare Roma İmparatorluğu Anadolu’nun büyük kısmını ve bu bölgeyi Romaİmparatorluğuna bağladı. Tunceli, Partlar ile Romalılar arasında zaman zaman el değiştirdi. İran Safevî Şahı İsmâil, bölgeyi ele geçirmek için bu havâlide yoğun bir Şiî propagandası başlattı ve bu bölgeyi Hacı Rüstem Bey, Şah İsmâil’in temsilcisi, Nur Ali’ye teslim etti. İsmâil’in Anadolu’yu ele geçirme plânını daha Trabzon Vâliliği esnâsında müşâhade eden Yavuz Sultan Selim Han, Şah İsmâil’e karşı sefere çıktı ve Çaldıran Zaferini kazanarak bu bölgeyi 1514’te Osmanlı Devletine dâhil etti. Hacı Rüstem Bey îdâm edildi ve oğlu Pir Hüseyin Beyin cesâret ve dînine bağlılığını takdir ederek kendisine Çemişgezek Beyliği verildi. Pir Hüseyin Bey derhal Nur Ali ile mücâdele ederek Nur Ali’yi ve kuvvetlerini yendi. Pir HüseyinBeyin ölümünden sonra Çemişgezek 4 sancak ve 14 zeamete ayrılarak oğulları arasında Kânûnî Sultan Süleymân Han tarafından taksim edildi. Bu dört sancak Çemişgezek, Pertek, Sağman ve Mazgirt’tir. Çemişgezek ile Pertek, Diyarbakır Beylerbeyliğine bağlı iki sancaktı. Tanzimatta Çemişgezek ve Pertek sancakları birleştirilerek Dersim Sancağı ismini aldı ve Elazığ’a bağlandı. Merkez Hozat’a nakledildi. Birinci Dünyâ Harbine kadar bu şekilde idâre edildi. Birinci DünyâHarbinde Ruslar, Pülümür’e kadar ilerlemişlerse de Türklerin kahramanca direnişi karşısında çok zâyiat verdiler. Bu çarpışmalarda Rus ölüleriyle dolan dereye “Leş Deresi” denir. Rus birlikleri Tunceli halkının kahramanca mücâdele ve direnişi karşısında geri çekilmek zorunda kaldılar. Cumhûriyet devrinde bu bölge önce “Dersim” sonra da “Tunceli” ismiyle il oldu. Tunceli ili 30 Aralık 1946’da kurulmuştur.

Tunceli Sohbet Odaları, sayfamızda siz değerli kullanıcılarımıza tunceli sohbet odaları hakkında bilgi sunulmuş olup chat odalarına giriş yaparak sohbet edebilirsiniz. Sizinde aklınızda tunceli sohbet odaları hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümündne yazabilirsiniz. Tunceli Sohbet Odaları sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Trabzon Sohbet Odaları Samimi Arkadaşlığın Sıcak Muhabbeti


ÖNCEKİ YAZI»» SONRAKİ YAZI»»
SOSYAL MEDYA AĞLARI

Sevdayagmuru.NET - Sohbet,Chat - Tüm Hakları Saklıdırdır.

Aşk Sözleri - Anlamlı Sözler - Güzel Sözler - Ünlü Sözleri